Kubusiowi Przyjaciele Natury

Program „Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli, organizowany przez markę Kubuś. Patronem akcji jest telewizja TVN.

Celem programu jest zachęcanie dzieci do dbania o środowisko naturalne i kształtowanie postaw proekologicznych. Głównym zadaniem małych uczestników jest przygotowanie szeregu projektów ekologicznych, np. uprawianie ogródka, organizowanie przyrodniczych wycieczek, konkursów plastycznych oraz ekologicznych akcji z okazji np.: Dnia Marchewki, Pierwszego Dnia Wiosny, Dnia Ziemi.

Bohaterem wszystkich materiałów programu jest Kubuś, który pokazuje dzieciom piękno natury i uczy, jak ją chronić. Dzięki specjalnie nagranym bajkom, najmłodsi mogą przenieść się z Kubusiem we wspaniały świat wyobraźni. Przeżywając rozmaite przygody, dzieci poznają rośliny i zwierzęta, uczą jak zachowywać się na łonie natury, jak ważna jest segregacja śmieci i dokładne zakręcanie kranu, jak zdrowo się odżywiać jedząc codziennie 5 porcji warzyw, owoców lub soku.

Koordynator programu:
A. Parchimowicz

Zasady programu

1. W programie mogą brać udział przedszkola z całej Polski.
  2. Program trwa od 22.10.2013 do 30.06.2014.
  3. Zgłoszenie do programu następuje poprzez prawidłowe wypełnienie formularza zgłoszeniowego przez Dyrektora przedszkola lub wskazanego przez niego nauczyciela i wysłanie go bezpośrednio ze strony Programu.
  4. Zgłoszone do programu przedszkole otrzymuje od Organizatorów bezpłatne materiały edukacyjne „Kubusiowi Przyjaciele Natury.

Mechanizm programu

1. Nauczyciele realizują program poprzez przeprowadzenie zajęć o tematyce przyrodniczej i ekologicznej na podstawie otrzymanych materiałów edukacyjnych.
  2. Nauczyciele przekazują dzieciom, uczęszczającym do przedszkola książeczki edukacyjne przysłane przez organizatorów.
  3. Przedszkola, biorące udział w programie uczestniczą także w konkursie na „Najpiękniejsze miejsce w Twojej okolicy”.
  4. Po przeprowadzeniu zajęć oraz uczestnictwie przedszkola w konkursie, przedszkole nabywa prawo do posługiwania się Certyfikatem „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Tytuł „Kubusiowi Przyjaciele Natury” jest przyznawany na 1 rok.
  5. Przedszkole może dodatkowo wybrać działania ekologiczne z proponowanych poniżej.

Działania programu Kubusiowi Przyjaciele Natury

1. Obchody Dnia Przyjaciół Natury (wg scenariusza).
  2. Obchody Dnia Marchewki (wg scenariusza).
  3. Dzień Warzyw, Owoców i Soków (wg scenariusza).
  4. Dzień Drugiego Śniadania (wg scenariusza).
  5. Obchody pierwszego Dnia Wiosny.
  6. Obchody Dnia Ziemi.
  7. Segregacja śmieci w przedszkolu.
  8. Wycieczka do parku krajobrazowego, parku narodowego lub do lasu.
  9. Kącik przyrody w przedszkolu.
  10. Konkurs plastyczny na plakat „Razem z Kubusiem dbam o naturę”.
  11. Zajęcia plastyczne - „W Krainie Kubusia” (na podstawie bajek z płyty CD).
  12. Spotkanie z ekologiem lub leśnikiem.
  13. Wystawa ekologiczna.
  14. Przedstawienie teatralne związane z ochroną przyrody.
  15. Dbamy o zwierzęta - budowa karmników/przygotowanie pożywienia dla zwierząt zimą.

Zakończenie programu

1. Po zakończeniu programu przedszkola mogą nadsyłać sprawozdania z przeprowadzonych działań oraz zdjęcia na adres: przyjacielenatury@kubus.pl.
     Zdjęcia oraz przesłane materiały mogą zostać umieszczone na stronie internetowej programu.
  2. Wraz z przesłaniem sprawozdania, a zwłaszcza dokumentacji zdjęciowej należy przesłać również oświadczenie rodziców lub innego prawnego opiekuna każdego dziecka biorącego udział w programie, stanowiące załącznik do Regulaminu (w zakładce - Materiały do pobrania). Dokument ten jest jednoznaczny z wyrażeniem zgody przez rodzica lub prawnego opiekuna na udział danego dziecka w programie i zgodę na przetwarzanie danych osobowych tego dziecka.

Liczba odwiedzin strony (od 30.09.2015): 66513