Program „Super Wiewiórka – Przyjaciółka Oli i Kuby” – POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA

Program „Super Wiewiórka Przyjaciółka Oli i Kuby” przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 4 do 7 lat.
Celem strategicznym programu jest wzmocnienie procesu edukacji, kształcenia oraz wychowania dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
Brak spójnego, jednolitego programu dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak i duże narażenie dzieci na różnego rodzaju wypadki, stały się bodźcem do stworzenia niniejszego programu opierającego się na zagadnieniach:

U dzieci uczestniczących w programie pragniemy, aby ukształtowana została:

Założenia i cele programu

Brak spójnego, jednolitego programu dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak i duże narażenie dzieci na różnego rodzaju wypadki, stały się bodźcami do stworzenia programu „Super Wiewiórka” opierającego się na zagadnieniach:

Cel strategiczny programu

Cel operacyjny

Oczekiwane efekty

Ukształtowanie u dzieci:

Harmonogram spotkań:

1. Poznajmy się. Zapoznanie się grupy z prowadzącym i integracja.
  2. Pierwsze spotkanie Oli z Czerwonym Krzyżem. Przedstawienie organizacji, informacja o znaku Czerwonego Krzyża i o jego ochronie.
  3. Idzie Ola do przedszkola. Przedstawienie podstawowych zasad ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa na drodze.
  4. Ola na wycieczce w lesie. Poznanie zasad właściwego zachowania się w lesie.
  5. Ola czyścioszek. Podstawy zdrowego stylu życia i higieny (zapobieganie chorobom „brudnych rąk”).
  6. Ola na placu zabaw. Podstawy udzielania pierwszej pomocy przy urazach powstałych podczas zabaw.
  7. Ola myje zęby. Pokaz mycia zębów, „nie bój się dentysty”.
  8. Ola rysuje - plecy prostuje. Prawidłowa postawa przy codziennych zajęciach.
  9. Ola sama ubiera się. Jak zapobiegać chorobom zakaźnym w okresie jesienno-zimowym. Ubieranie się stosownie do pory roku.
  10. Ola ratowniczek. Nauka wzywania pomocy, korzystania z telefonów alarmowych w przypadku niebezpieczeństwa.
  11. Ola pomaga innym. Pomaganie osobom starszym, słabszym i młodszym dzieciom.
  12. Niebezpieczne zabawy Oli zimą. Niebezpieczeństwa związane z zabawami na śniegu.
  13. Ola mała kuchareczka. Niebezpieczeństwa czyhające w kuchni: skaleczenia, oparzenia etc.
  14. Ola i obcy. Niebezpieczeństwa w kontaktach z obcymi ludźmi.
  15. Ola i jej przyjaciele. Nauka tolerancji wobec ludzi innych ras, przekonań, wyznań itp.; propozycja przygotowania wspólnie z dziećmi scenki teatralnej
  16. OLA EUROPEJCZYK – Przygotowanie dzieci do integracji europejskiej.
  17. Zakończenie i podsumowanie spotkań. Gra planszowa sprawdzającej zdobyte przez dzieci wiadomości, prezentacja scenki teatralnej, wręczenie dyplomów dla grup przedszkolaków.

Liczba odwiedzin strony (od 30.09.2015): 66508